دانش آموزان مشق استکبارستیزی می کنند/ کاری بزرگ با دستهایی کوچک

0

به گزارش آنیکال به نقل از خبرگزاری مهر، امروز یکی دیگر از آخرین جمعه های ماه مبارک رمضان است؛ روزی که برای ما معنایی ویژه دارد: استکبارستیزی. امروز روز قدسی دیگر است که مردم ایران در سراسر کشور در حمایت از مردم مظلوم فلسطین شعار مرگ بر استکبار سر می دهند.

هر سال در این روز شاهد حضور کودکان و نوجوانان بسیاری هستیم که همراه با والدین خود در این راهپیمایی حضور دارند و آموزش و پرورش در سطوح متعدد خود برنامه هایی برای حضور دانش آموزان در راهپیمایی تدارک می بیند. اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان نیز یکی از ارکانی است که امسال برنامه های متعددی را برای امروز مهیا کرده است تا در کنار دانش آموزان در صحنه تجلی نفرت یک ملت از استکبار جهانی حضور داشته باشد.

به گفته حامد علامتی دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، برنامه‌های دانش‌آموزی روز قدس با هدف ایجاد روحیه نشاط، شور و حماسه در فضای دانش‌آموزی با محوریت دفاع از مردم مظلوم فلسطین، انسجام همه جانبه جبهه مسلمانان در مبارزه با رژیم صهیونیستی، افزایش سطح بصیرت دانش‌آموزان ، ایجاد میدانی جهت مبارزه با تروریسم و ایجاد بستر جهت تعامل و ارتباط دانش‌آموزان در سطح بین المللی با محوریت بیداری اسلامی برگزار می‌شود در حالیکه شعار امسال را «اسرائیل بزرگترین تروریسم دنیاست» تعیین کرده اند.

از جمله برنامه هایی که امروز توسط این اتحادیه برگزار می شود می توان به برنامه «یک دریا مسلمان، جهان بی صهیونیسم»، پویش دانش آموزی «تا نابودی صهیونیسم همچون حلقه های زنجیر در کنار هم هستیم»، «سلفی سطل»، اشاره کرد.

امروز دانش آموزان در این برنامه ها مطالب یا نقاشی هایی را در کف دست خود انجام می دهند و در راهپیمایی به نمایش می گذارند. همچنین سطل های آبی رنگی را به راهپیمایی می برند تا روی آن درباره قدس بنویسند و با آن سلفی بگیرند.

همچنین دانش‌آموزان در روز قدس نمایشگاه برپا می کنند و در تریبون آزاد درباره تهدیدات تروریسم می گویند. پاسخ به شبهات در حوزه فلسطین، چرایی روز قدس، اخبار راهپیمایی در مدارس و غرفه های دانش آموزی نیز از دیگر برنامه های امروز دانش آموزی در راهپیمایی روز قدس است.

همچنین به گفته علامتی از دیگر برنامه‌های امروز، فایل‌های صوتی با عنوان «جهان بدون مرز» را ذکر کرد و گفت: طبق این طرح، دانش‌آموزان در گروه‌های ۲ تا ۳ نفره با شکل و شمایل دانش‌آموزان فلسطینی، لبنانی و بحرینی در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنند و فایل صوتی به منظور گفت‌وگو با دوست فرضی خود در این کشورها، ضبط و در سامانه عقیل بارگذاری می‌کنند.

شاید امروز گذرتان به غرفه‌های قصه‌خوانی با نام «قصه غصه» هم در مسیر راهپیمایی بیافتد. در این غرفه ها دانش‌آموزان در قالب قصه‌خوانی برای سایر دانش‌آموزان در حاشیه راهپیمایی روز قدس درباره فلسطین و روز قدس صحبت می‌کنند.

طراحی و ساخت ماکت‌ هویت فلسطین برای راهپیمایی روز قدس به منظور آگاه‌سازی مردم نسبت به تخریب اماکن اسلامی را نیز مشاهده خواهید کرد، در حالیکه سفیران دانش‌آموز نیز طوماری از امضای دانش‌آموزان را در حمایت از مردم فلسطین و آثار مقدسه آنان تهیه کرده اند و در نهایت با جمع‌آوری طومارها از سراسر کشور، به دفتر یونسکو ارسال می‌شود.

علامتی در گفتگو با خبرنگار مهر در کنار برشمردن فعالیت های امروز این اتحادیه در راهپیمایی روز قدس، درباره اینکه چه میزان آموزش و پرورش در همه سطوحش را در شناساندن مظلومیت فلسطینیان و ظلم استکبار از جمله صهیونیسم موفق می دانید، گفت: ما برای مناسبت هایی چون ۲۲ بهمن و یا همین روز قدس در آموزش و پرورش به فعالیت های مستمری نیاز داریم. در واقع برای چنین روزهایی که می خواهیم یک جریان سازی رخ بدهد باید اندیشه انقلابی را در تک تک دانش آموزان بارور کرده باشیم. در این راستا هم آموزش و پرورش و در کنارش ما برنامه های متنوعی در طول سال داریم. روح حاکم بر اتحادیه بر پایه استکبارستیزی بنا شده و تمام برنامه های ما بر همین اساس پی ریزی می شود.

وی اضافه کرد: خروجی تشکیلات ما باید دانش آموزانی تربیت یافته با بصیرت انقلابی باشد که با نشاط در میدان ها حاضر هستند. برای همین در این اتحادیه نماینده ولی فقیه نیز حضور دارند. وقتی دانش آموزان ما مشت بلند می کنند که بگویند مرگ بر اسرائیل باید بدانند ریشه این شعار از کجاست و بر چرایی آن آگاه باشند. این گونه نیست که امروز ترامپی آمده و برجام را پاره کرده و ما بگوییم مرگ بر آمریکا بلکه دانش آموزان می دانند این ترامپ همان اوبامایی است که با دستکش مخملی می خواست با ما مذاکره کند و تمام سیستم استکبارتحت مدیریت یک سیاست حاکم بر آمریکاست که قصدش براندازی نظام جمهوری اسلامی است.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان همچنین بیان کرد: در فرایند تربیتی ما باید دانش آموزی شجاع و استکبار ستیز رشد کند.امروز مشاهده خواهید کرد که خیل عظیم دانش آموزان در راهپیمایی شرکت می کنند و با بصیرت و نگاه انقلابی خودشان به میدان آمده اند. امروز دانش آموزانی متولد ۷۵ به صحنه می آیند مه در عضر امام خمینی (ره) نیز نزیسته اند که بنیان این روز را نهادند. اما به فرموده رهبر معظم انقلاب در صحنه حضور خواهند داشت چرا که نسبت به مسائل منطقه بی تفاوت نیستند و یک عقبه فرهنگ عاشورایی دارند که یادشان داده است هرگز ظلم را پذیرا نباشند.

علامتی همچنین با اشاره به اینکه این سال های اخیر با توجه به تحقق سند تحول بنیادین کتاب های درسی تغییرات خوبی در راستای توجه به استکبار ستیزی در محتوای کتب درسی کرده است، گفت: هر چند هنوز تا نقطه مطلوب تحقق استکبار ستیزی در محتوای کتب درسی فاصله داریم اما رشد بسیار خوبی را در این سال ها شاهد بودیم به اضافه اینکه فقط کتاب های درسی نیستند که نقش تربیتی دارند بلکه رفتار معلم ها و نکاتی که او می گوید و همچنین رفتار خانواده و رسانه، دوستان و مراکز غیر رسمی آموزش تاثیرگذارند.

وی در پاسخ به این پرسش که برنامه های این اتحادیه در این روز چگونه طراحی شده است، اظهار کرد: ما ابتدا یک فراخوانی برای طرح در میان دانش آموزان ارائه کردیم. ایده پردازی دانش آموزان را از قرارگاه های مدرسه و منطقه و استان تا قرارگاه مرکزی جمع کردیم که بدون تکرار ۴۰۰ ایده دانش آموزی در این راستا امسال داشتیم. سپس نمایندگان دانش آموزان طرح هایی که نگاه تربیتی آنها قوی تر بود را جدا کردند.

امروز همین طور که در راهپیمایی حضور می یابید شاید تابلو از عکس شهدای دانش‌آموز فلسطین را ببینید در دست کودک یا نوجوانی. شاید عروسک نوزاد شهید فلسطینی را در دستان آنها ببینید و یا تئاتر خیابانی که توسط دانش آموزان اجرا می شود. تشییع نمادین شهدای انتفاضه، تهیه تابلو نوشته شهدای زن انتفاضه و حرکت نمادین با پرچم کشورهای بیداری اسلامی را در دستان کوچک آنها ببینید اما باید بدانیم آنها کاری بسیار بزرگ می کنند.

گردآوری : گروه خبری آنیکال

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here