گزارش تسنیم از سوریه|اخراج کامل تروریست‌ها از حومه حمص؛ بازگشت به آغوش دولت پس از ۷ سال+تصاویر

0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم در سوریه، خارج بودن کامل هفت ساله ریف(حومه) شمالی شهر حمص از کنترل دولت سوریه کافی بود که این منطقه به بستری برای عملیات مسلحانه، افراط گرایی و ارتکاب جرم و جنایت در سایه نبود نظم و امنیت و متولیان اجرای قوانین تبدیل شود.

با این شرایط، بیش از ۲۵۰ هزار غیرنظامی زیر سلطه گروه‌های مسلح با گرایش‌ها و رویکردهای مختلف قرار گرفتند. این گروه‌ها جزء اولین گروه‌هایی بودند که علیه دولت و ارتش سوریه سلاح به دست گرفتند و جنایات مختلفی را علیه غیرنظامیان و نظامیان مرتکب شدند.

در سایه آزادسازی محله‌های قدیمی شهر حمص از سوی ارتش سوریه در ماه مه ۲۰۱۴ میلادی و نیز ورود گروه‌های مسلح این محله‌ها و گروه مسلح “بابا عمرو” از منطقه القلمون به حومه شمالی حمص، تغییراتی در موازنه قوا بین گروه‌های تروریستی مسلط بر این منطقه ایجاد شد. این تغییرات سبب شد تا ملغمه ای از تشکیلات محلی قدیمی و جدید (گروههای مسلح قدیمی و جدید) در منطقه ریف شمالی حمص شکل بگیرد.

سال ۲۰۱۴ میلادی بود که درگیری بین گروه‌های تروریستی و به طور مشخص بین جبهه النصره و بزرگترین تشکیلات گروه‌های موسم به ارتش آزاد سوریه در منطقه تلبیسه روی داد.

در سال ۲۰۱۵ میلادی، اختلافات و درگیری‌ها بین گروه‌های مسلح “فیلق حمص” و “لواء أسود الإسلام” شدت گرفت . این نبردها ادامه یافت تا اینکه بنیان شبه نظامیان گروه ارتش آزاد را به طور کامل در منطقه حمص به لرزه درآورد. این امر سبب شد تا گروه‌های افراط گرای دیگر نظیر “حرکه احرار الشام” و “فتح الشام” و جبهه النصره از این فرصت استفاده کرده و خود را جایگزین این شبه نظامیان کنند و آرایش جدید گروه‌های تروریستی در منطقه حمص در قالب چهار تشکیلات موسوم به «جیش التوحید، غرفه عملیات رص الصفوف، تشکیل أهل السنه والجماعه و الفیلق الرابع (شامل أحرار الشام،لواء الحق و فیلق حمص و گردان‌هایی از عناصر مسلح در منطقه الحوله و حومه جنوبی حماه) شکل بگیرد.

در ماه آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی، توافق آتش بس بین ارتش سوریه و گروه‌های مسلح مستقر در حومه  شمالی حمص بعد از جلسه مذاکرات بین هیئت روسی و نمایندگان این گروه‌های مسلح انجام شد. این آتش بس شامل حال روستاهای الرستن، تلبیسه، دیر فول، المجدل، الزعفرانه، الغنطو، الحوله والدار الکبیره در ریف شمالی و شمال غربی حمص می شد.

در راستای اجرای این توافق آتش بس، شب گذشته بود که همه عناصر مسلح مستقر در ریف شمالی حمص با خانواده‌های خود که بالغ بر ۳۰ هزار نفر می‌شدند، از حومه شمالی حمص به طور کامل خارج شده و به سمت شمال سوریه رفتند. همزمان کار رسیدگی به وضعیت آن دسته از عناصر مسلح که در داخل مناطق خود در حومه شمالی حمص باقی مانده بود، آغاز شد. این عناصر مسلح خواستار رسیدگی به اوضاع خود و ادغام دوباره در جامعه شده بودند.

نیروهای پلیس و نهادهای خدماتی نیز کار بازگشت به روستاهای حومه شمالی حمص را آغاز کردند تا بعد از هفت سال سیطره عناصر مسلح بر این منطقه، بار دیگر امنیت به طور کامل در آن برقرار شود.

گردآوری : گروه خبری آنیکال

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here