چه کسی برای دیپلمات‌های افغان در پاکستان پرونده سازی کرده است؟

0

به گزارش آنیکال به نقل از خبرگزاری تسنیم، پس از جنبش پشتون‌ها در پاکستان این بار دیپلمات‌های افغان در اسلام‌آباد هدف حملات سایبری هکران دولتی قرار گرفتند.

هفته گذشته سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که ارتش پاکستان با هک سیستم‌ عامل کامپیوتر و گوشی‌های همراه رهبران جنبش پشتون‌های این کشور انواع بدافزار را نصب کرده است.

منابعی در سفارت افغانستان در اسلام‌آباد نیز اخیرا به «بی‌بی‌سی» گفتند که برخی از کارمندان سفارت افغانستان به خاطر نفوذ احتمالی در حساب کاربری‌شان چند بار از گوگل هشدار دریافت کردند.

آنها تصریح کردند که پس از این هشدار، نامه‌های مشکوکی به صورت خودکار از حساب کاربری یک دیپلمات افغان به چندین نشانی الکترونیکی ارسال شده است.

بر اساس این گزارش در نامه‌های ارسال شده از حساب کاربری این دیپلمات افغان تصاویری از تظاهرات پشتون‌ها در شهرهای پاکستان ضمیمه شده بودند.

دیپلمات افغان گفت: ممکن است ارسال نامه‌های الکترونیکی خودکار از حساب کاربری کارمندان سفارت افغانستان باعث شود تا دریافت کنندگان فکر کنند که جنبش تظاهرات پشتون‌ها با افغانستان ارتباط دارد.

هکرهای دولتی از نشانی این دیپلمات افغان به «بشرا گوهر» معاون حزب «عوامی ملی» پاکستان، وزیر سابق اطلاع رسانی، وزیر سابق قانون و سایر رهبران سیاسی پاکستان نامه‌هایی را ارسال کرده‌اند.

بشرا گوهر عضو مجلس پاکستان به «بی‌بی‌سی» گفت: من می‌دانم تمام حساب‌های کاربری من تحت نظارت قرار دارد، نیاز است تا پارلمان کمیته را برای پیگیری این مسئله تشکیل دهد.

دو نفر از کارمندان سفارت افغانستان در اسلام‌آباد از طریق حساب کاربری جعلی در فیسبوک مسنجر مورد حمله سایبری قرار گرفتند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش اخیرش نوشت که گروهی از هکران با استفاده از عنوان «ثنا حلیمی» بدافزارهایی را به فعالان حقوق بشری فرستاده‌اند.

شرکت امنیتی «موبایل سکیوریتی» پس از تحقیق درباره این حملات تصریح کرد که این حملات سایبری توسط گروهی که احتمالا از سوی ارتش پاکستان سازماندهی می‌شود صورت گرفته و بیش از ۳۰ گیگ داده‌های اطلاعاتی را از سیستم‌ عامل مقامات افغان دزدیده‌اند.

این در حالی است که تظاهرات مسالمت آمیز جنبش پشتون‌ها در پاکستان که ارتش این کشور را به نقض حقوق بشر متهم می‌کند به دردسری برای ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی این کشور تبدیل شده است.

.

گردآوری : گروه خبری آنیکال

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here