رسانه‌های صهیونیستی در یک نگاه|«شب‌ و روز دعا می‌کنیم که جنگی رخ ندهد» ؛ «شکست سنگینی متحمل خواهیم شد»

0

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در زیر نگاهی گذرا به مهمترین مطالب رصد شده در رسانه‌های رژیم صهیونیستی طی هفته گذشته می‌پردازیم.

روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارانوت نگاه ویژه‌ای به مسئله ایران در صفحات خود داشت این روزنامه در یکی از آخرین گزارش‌های خود به نقل از گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای اذعان می‌کند که ایران همچنان به تعهدات خود در زمینه توافق برجام پایبند است، اما خبر می‌دهد که می‌‌توان امتیازات بیشتری از ایران گرفت.

در این حال شروط اعلام شده توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی هم در مورد ادامه برجام را هم منتشر کرده است و تاکید می‌کند رهبر ایران از اروپا می‌خواهد وارد طرح آمریکا نشوند.

همچنین پاسخ جمهوری اسلامی ایران و سوریه به خیالبافی‌های آمریکایی صهیونیستی نیز در این روزنامه انعکاس داشته و تیتر “سوریه .. حضور ایران در خاک ما مسئله‌ای قابل مذاکره نیست” و “ایران .. برای توسعه توان نظامی خود احتیاج به اجازه از هیچ طرفی نداریم ” هم جزو تیترهای به کار رفته در این روزنامه پر تیراژ فلسطین اشغالی است.

یسرائیل هیوم دیگر روزنامه پر تیراژ رژیم صهیونیستی از همراهی عربستان سعودی با طرح‌های آمریکا در تحریم ایران خبر داد و نوشت ریاض، آلمان را تهدید کرده است در صورت ادامه بی اعتنایی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران ، شرکت‌های این کشور را از فعالیت در این کشور منع خواهد کرد.

هاآرتص هم با اشاره به دور جدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی و مواضع رهبران کاخ سفید درباره تهران، از دور جدید روابط بین صهیونیسم دینی و مسیحی‌های انجیلی نوشت به اعتقاد تام پریسکیو نویسنده این مقاله در گام به گام اقدامات دولت آمریکا قابل مشاهده و لمس است.

این روزنامه عبری زبان در گزارش دیگری از گسترش روابط تل آویو و باکو خبر داده و یکی از ویژگی های جمهوری آذربایجان را همسایگی با جمهوری اسلامی ایران عنوان می کند.

در مقابل معاریو مدعی شد ایران از اتحادیه اروپا به دلیل خروج آمریکا از برجام انتظار امتیازات مالی دارد.

پایگاه اطلاع رسانی شبکه تلویزیونی عبری زبان کان هم با انتشار تصویری از سه وزیر اروپایی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه کشورمان نوشت : ایران به دنبال دریافت غرامت اقتصادی از اروپا تا پایان ماه جاری است.

روزنامه معاریو در گزارش دیگری که این هفته منتشر کرد به نقل از فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران نوشت : ایران هرگز در مقابل فشارهای خارجی؛ تقویت (توان) نظامی خود را محدود نکرده و اعلام می‌کنیم به حمد الله آمادگی ما از هر زمان دیگری بیشتر است وبرای توسعه توان دفاعی خود منتظر اجازه از هیچ طرفی نیستیم.

ضعفهای رژیم صهیونیستی‌‍

شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی در گزارشی به وضعیت شمال فلسطین اشغالی در سایه جنگ پرداخته و از طرح پنج ساله آویگدور لیبرمن وزیر جنگ این رژیم برای استحکام بخشیدن به بناهای این منطقه گفت تا به نوعی از میزان وحشت مهاجران صهیونیست ساکن این مناطق بکاهد.

در این حال مجله ماکوریشیون در مقاله‌ای در این رابطه اعتراف کرد با وجود تمام جنجال به وجود آمده در رابطه با مقاوم سازی پناهگاه‌های این منطقه مسئولین شهرک‌های صهیونیست‌نشین تاکید می‌کنند حتی یک شیکل هم به آنها نرسیده و این رژیم آنها در مقابل خطرات احتمالی تنها گذشته است.

به نوشته این مجله اینترنتی عبری زبان با وجود انتشار اخبار مربوط به آغاز پروژه مقاوم سازی کانون‌های مسکونی در شمال فلسطین اشغالی به ارزش ۵ میلیارد شیکل اما آنها تنها می‌توانند به شکل محتاطانه‌ای درباره این خبر ابراز خوشبینی کنند.

در این رسانه صهیونیستی آمده است :  ۱۲ سال بعد از جنگ دوم لبنان ما شاهد یک شکست بزرگ در بعد آمادگی عمومی برای مقابله با جنگ هستیم ، این در حالی است که دولت سرگرم مانور تبلیغاتی پنج میلیارد شیکلی است و تلاش می‌کند شکاف بزرگ موجود در آماده سازی را به نحوی با این مانور از گردن خود بردارد.

یائر کارواس نویسنده این تحقیق در بخش دیگر از آن آورده است دو هفته قبل در اوج درگیری موشکی در جولان، دستیاران لیبرمن در وزارت(جنگ) طرحی را برای مقاوم سازی شهرک‌های شمالی از جمله شهرک کریات شامونه اعلام کردند که دو بار دیگر هم در قبل اعلام شده و برای آن بودجه هم اختصاص یافت ، بیم آن می رود که این بار هم تنها صدای تشویق و تحسین این طرح به شمال برسد.

نویسنده در پایان با اقتباسی نتیجه گیری می کند: اگر نتوانیم جبهه داخلی خود را تقویم کنیم هرگز قادر به پیروزی در جنگ بعدی نخواهیم شد اما ظاهرا درک این نیاز استراتژیک در جنگ بعدی پایین آمده است.

این پایگاه صهیونیستی همچنین در تحلیل دیگری به قلم عامیر پرتس وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در دوره جنگ ۳۳ روزه این پرسش را مطرح کرد که آیا جبهه داخلی (رژیم صهیونیستی) آمادگی ورود به جنگ همه جانبه را دارد؟

پرتس در پاسخ به این پرسش نوشت : طی دو هفته اخیر جامعه ما شاهد مناقشات سختی در این رابطه بود تا این حد که فرمانده  جبهه داخلی اعلام کرد ۵ر۲ میلیون نفر در حال حاضر از هیچ حفاظتی برخوردار نیستند و این امر در مورد ۱۵۰ هزار منزل مسکونی که تا فاصله ۱۰۰ کیلومتری با مرز شمالی قرار دارند صدق می‌کند.

روزنامه کولهازمان یکی از روزنامه‌های متعلق به حریدیم (یهودیان ارتودکس افراطی) هم در گزارشی که از حاصل نشست اعضای کنست(پارلمان رژیم صهیونیستی) با فرماندهان نظامی و مسئولین جبهه داخلی رژیم صهیونیستی است خبر داد در صورت وقوع جنگ صدها هزار نفر از صهیونیست‌ها آن هم در نقاط مرزی فلسطین اشغالی بدون پناهگاه خواهند بود.

 

موشه گافنی یکی از اعضای کنست رژیم صهیونیستی در این باره گفت : مسئله چندان آسانی برای ما نیست در مقابل ما یک واقعیت و یک عمل انجام شده است ما روز و شب دعا می‌کنیم که جنگی رخ ندهد زیرا در غیر این صورت کسانی که در شمال زندگی می کنند با شرایط بسیار بدی روبرو خواهند شد .

عامیر پرتس هم در این نشست تاکید کرد پرسش بزرگ موجود آن است که آیا اسرائیل قادر به حمایت از شهروندان خویش است یا خیر ؟ آیا آن سربازی که قرار است ما او را به جنگ بفرستیم از حفظ سلامت خانواده خود می‌تواند اطمینان حاصل کند ؟

 

حاییم یالین دیگر عضو کنست هم با اشاره به غیر ممکن بودن مقاوم سازی و احداث فوری پناهگاه در شمال گفت : بیایید از خیالپردازی دست بکشیم و واقع بین باشیم، آیا واقعا ما قادر به این مقاوم سازی هستیم، هر کسی که تصور کند با یک میلیارد شیکل خواهیم توانست فورا این کار را محقق کنیم سخت در اشتباه است ، وقتی در غزه در سال ۲۰۰۸ تصمیم به مقاوم سازی گرفته شد این کار با هزینه‌ای بالغ بر ۶ر۱ میلیارد شیکل آن هم صرفا در شعاع ۷ کیلومتری غزه صورت گرفت و کار تا سال ۲۰۱۴ به طول انجامید.

وی افزود شمال (فلسطین اشغالی) حداقل نیازمند ۴ میلیارد است، اما اگر بخواهیم ۱۵۰ میلیون شیکل آنگونه که وزارت دارایی میخواهد اختصاص دهیم در واقع به ساکنان آن منطقه اهانت کرده‌ایم، زیرا برای دو کیلومتر اول هم کافی نیست ، غیر ممکن است که ما یک روز از خواب بیدار شویم و تمام ساکنان آن مناطق را کشته ببینیم.

یکی دیگر از اعضای کنست هم با انتقاد شدید از عملکرد کابینه نتانیاهو تاکید کرد ۱۲ سال از جنگ دوم لبنان (۳۳ روزه) می‌گذرد طبیعی است نباید تصور کنیم که این نقص و ضعف به یکباره و خلق الساعه همین امروز بر سر ما فرود آمده است من نوامبر گذشته از وزیر دفاع(جنگ) در این رابطه پرسیدم و او اعتراف کرد دست کم ۳۰ درصد از منازل مقاوم سازی نشده‌اند‌، خبری از آماده سازی در این منطقه نیست وقتی ما قادر به تامین ۱۰۰ میلیون برای هشدار سریع ساکنان نیستیم، آنها چگونه می‌توانند از خطر مطلع شده و خود را به مناطق امن برسانند.

ایال بن راوین یکی دیگر از اعضای کنیست هم هشدار داد شرایط در شمال همان جرقه‌ای است که می‌تواند آتش بزرگی را به وجود آورد درست است که ارتش خود را به خوبی برای جنگ آماده می‌کند اما وقتی مسئله به حمایت از جبهه داخلی مربوط می‌شود ما شکست سنگینی را متحمل خواهیم شد.

گردآوری : گروه خبری آنیکال

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here