گزارش تسنیم |‌ کره شمالی و مذاکره با آمریکا؛ پیونگ‌یانگ از مواضع خود عقب‌نشینی کرده است؟

0

به گزارش آنیکال به نقل از خبرگزاری تسنیم، از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۷ و اظهارات تند و تیز وی علیه کره شمالی و همزمان برگزاری رزمایش‌های نظامی مشترک واشنگتن ــ سئول و متعاقب آن آزمایشهای موشکی پیونگ‌یانگ، تنشها در شبه‌جزیره کره افزایش یافته است.

ترامپ در آغاز موج حملات خود تهدید کرد که کره شمالی را مجدداً در لیست کشورهای حامی تروریسم قرار می‌دهد و در اظهاراتی غیرمعمول در عرصه روابط بین الملل کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را کوتوله و چاق خواند و تحریمهای سنگینی را به‌صورت یکجانبه و همچنین در شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی اعمال کرد.

بیشتر بخوانید: گزارش تسنیم| کُره‌ای‌ها نگران بد‌عهدی آمریکا و تجربه تلخ قذافی

مجموعه تنشهای لفظی، رزمایشهای نظامی، تحریم، آزمایش موشکی و هسته‌ای تنش در روابط واشنگتن و پیونگ‌یانگ را به اوج خود طی سالهای اخیر رساند تا جایی که حتی بحث به حمله احتمالی هسته‌ای کره شمالی به گوام و هاوایی هم کشیده شد.

درحالی که شواهد و شرایط موجود حاکی از وخیم‌تر شدن تنشها در شبه‌جزیره کره بود ناگهان موافقت کره شمالی با اعزام هیئتی بلندپایه برای حضور در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی در کره جنوبی تنشها را کمی کاهش داد و نشانه‌هایی از تمایل به تنش‌زدایی میان رهبران شمال و جنوب شبه‌جزیره کره نمایان شد.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز از این فرصت استفاده کرد و بعد از سفرش به کره جنوبی و شرکت در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی گفت واشنگتن آماده گفت‌وگوی بدون پیش‌شرط با کره شمالی است.

پنس به واشنگتن‌پست گفت اگر کره شمالی مایل به گفت‌وگو باشد، دولت ترامپ هم حاضر به این کار خواهد بود. با وجود این، مایک پنس باز هم کره شمالی را تهدید کرد که تا زمانی که پیونگ‌یانگ برای پایان دادن به برنامه تسلیحات هسته‌ای خود قدم برندارد، تحریم‌های سفت و سخت آمریکا علیه کره شمالی همچنان به‌قوت خود باقی خواهد بود.

به‌دنبال این فعل و انفعالات مقامات کره جنوبی در خبری غیرمنتظره از پیشنهاد رهبر کره شمالی برای مذاکره مستقیم با رئیس جمهور آمریکا خبر دادند، اقدامی که در صورت وقوع به مهمترین رویداد در تاریخ روابط دو طرف طی یک دهه اخیر تبدیل خواهد شد. بلافاصله پس از این پیشنهاد کاخ سفید از موافقت ترامپ با این گفت‌وگوی مستقیم خبر داد.

تحلیلگران و رسانه‌های غربی از زمان مطرح شدن این پیشنهاد، و به‌دلیل منزوی بودن کره شمالی از نظر رسانه‌ای در سطح بین المللی موجی را به‌راه انداخته‌اند مبنی بر اینکه رفتار آقای ترامپ که شامل حملات کلامی علیه کیم جونگ اون در توییتر، فشار بر چین برای اقدام شدیدتر علیه پیونگ‌یانگ و تشدید تحریم‌های کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده، در نرمش این کشور مؤثر بوده است.

بیشتر بخوانید: اینفوگرافی| نگاهی به سلسله “کیم” در کره شمالی

در ادامه به بررسی مواضع کره شمالی و مذاکرات این کشور با آمریکا طی سه  دهه گذشته می‌پردازیم تا مشخص شود پیونگ‌یانگ قبل از روی کار آمدن چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا چه اقداماتی انجام داده و آمریکا چگونه عمل کرده است. آیا کره شمالی از مواضع خود عقب‌نشینی کرده است؟

 • کره شمالی در سال ۱۹۸۵ به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای پیوست و اولین تأسیسات خود را در همین دهه تأسیس کرد.
 • به‌دنبال برچیده شدن تسلیحات اتمی آمریکا از شبه‌جزیره کره بعد از امضای معاهده استارت بین آمریکا و شوروی سابق، کره شمالی و کره جنوبی در سال ۱۹۹۲ در زمینه خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره توافق کردند.
 • در سال ۱۹۹۳ پیونگ‌یانگ با ورود بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی موافقت کرد و اولین بازدید در مارس ۱۹۹۴ انجام شد.
 • در ژوئن ۱۹۹۴ جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا به پیونگ‌یانگ سفر کرد و با کیم ایل سونگ بنیانگذار کره شمالی دیدار و گفت‌وگو کرد. این یک رویداد تاریخی در روابط دو کشور بود.
 • در اکتبر ۱۹۹۴ کره شمالی طی توافق با آمریکا در ژنو برنامه هسته‌ای خود را متوقف و ساخت رآکتورهای اتمی خود را متوقف کرد، در مقابل آمریکا قول داد تحریمها علیه این کشور را تسهیل کند و دو رآکتور آب سبک برای پیونگ‌یانگ بسازد.
 • در سال ۱۹۹۹ کره شمالی موافقت کرد از آزمایش موشکهای دوربرد خودداری کند در مقابل واشنگتن برای اولین بار از زمان جنگ کره (۱۹۵۰) برخی تحریمهای علیه پیونگ‌یانگ را لغو کرد.
 • سال ۲۰۰۰ اولین نشست میان مقامات دو کره برگزار شد، یک ژنرال ارشد کره شمالی در واشنگتن با بیل کلینتون دیدار کرد و مادلین آلبرایت وزیر خارجه وقت به پیونگ‌یانگ سفر و با کیم جونگ ایل دیدار و رایزنی کرد. این دیدارها در مجموع منجر به توافق برای آغاز مذاکرات دو طرف بر سر برنامه موشکی کره شمالی شد اما در همین زمان دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون به پایان رسید.

بدعهدی و کارشکنی‌های آمریکا؛ آغاز تنش دوباره

با پایان‌یافتن ریاست جمهوری بیل کلینتون و روی کار آمدن جرج بوش در سال ۲۰۰۱ و اتخاذ یک رویکرد سختگیرانه علیه کره شمالی، واشنگتن زیر میز زد و کره شمالی را کنار ایران و عراق “محور شرارت” توصیف کرد، چیزی که درباره توافق هسته‌ای ایران با ۱+۵ نیز رخ داد و تغییر رئیس جمهوری آمریکا موجب نقض عهد از سوی آمریکایی‌ها شد.

 • در سال ۲۰۰۲ بوش به‌بهانه آزمایش موشکی و ارسال دانش موشکی به ایران از تأیید پایبندی کره شمالی به قرارداد همکاری سال ۱۹۹۴ و همچنین ساخت رآکتور آب سبک برای کره شمالی خودداری کرد و به تعهدات خود عمل نکرد.
 • به‌دنبال اقدامات خصمانه آمریکا، کره شمالی فعالیت مجدد برخی سایتهای هسته‌ای خود را آغاز کرد و در سال ۲۰۰۳ از ان‌پی‌تی خارج شد.
 • علی‌رغم نقض عهد آمریکا، کره شمالی با مذاکرات موسوم به مذاکرات شش‌جانبه با کشورهای آمریکا، روسیه، چین، ژاپن و کره جنوبی موافقت کرد. دور اول این مذاکرات به نتیجه نرسید. به‌دنبال شکست مذاکرات آمریکا ۲۵ میلیون دلار از داراییهای کره شمالی را در ماکائو مسدود کرد.
 • در دور بعدی مذاکرات در سال ۲۰۰۵ توافق مقدماتی میان اعضای گروه شش‌جانبه حاصل شد و یک بیانیه مشترک در زمینه توقف برنامه هسته‌ای کره شمالی و ورود بازرسان صادر شد. مشکلی که بر سر اجرای این بیانیه به‌وجود آمد «تفسیر متفاوت» آمریکا و کره شمالی در مورد تعهدات یکدیگر و اقدامات متناقض آنها به‌ویژه طرف آمریکایی با مفاد بیانیه بود، به این ترتیب، مذاکرات شش‌جانبه و بیانیه مشترک برای مدت ۱۸ ماه به دست فراموشی سپرده شد.
 • به‌دنبال عمیقتر شدن بحران و تشدید تنش در روابط آمریکا و کره شمالی، پیونگ‌یانگ در اکتبر ۲۰۰۶ با اولین آزمایش اتمی جهان را شوکه کرد.
 • در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ با تلاشهای پکن و روسیه مذاکرات شش‌جانبه مجدداً پیگیری شد و پیشرفتهای اندکی نیز حاصل شد که به‌موجب آن کره شمالی موظف شد گزارش صحیح و کاملی از فعالیت‌های هسته‌ای خود تا آخر دسامبر ۲۰۰۷ ارائه کند. کره شمالی با کمی تأخیر در سال ۲۰۰۸ گزارش خود را ارائه کرد و همچنین مبادرت به تخریب برج خنک‌کننده در مجتمع یانگ بیون کرد. آمریکا هم با تأخیر زیاد پیونگ‌یانگ را از لیست تروریسم خارج کرد اما در ادامه، مذاکرات باز هم به بن‌بست خورد.
 • در سال ۲۰۰۹ کره شمالی دومین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد و در اعتراض به اقدامات خصمانه آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در سازمان ملل، بازرسان آژانس را اخراج و بازسازی سایت یانگ بیون را آغاز کرد.

مجموعه رویدادهایی که طی چند دهه گذشته رخ داده است نشان می‌دهد که کره شمالی همزمان با اتخاذ رویکرد سختگیرانه در قبال حضور نظامی آمریکا در شبه‌جزیره کره و انجام آزمایشهای هسته‌ای و موشکی، بارها و بارها پیشنهاد مذاکره در سطوح مختلف را نیز ارائه کرده است. شاید این شگرد پیونگ‌یانگ باشد که به‌صورت سینوسی مواضع مستحکم خود را پیش می‌برد و گاهی نیز پیشنهاد مذاکرات در سطح بالا را ارائه می‌کند.

پیشنهاد کره شمالی برای ملاقات مستقیم میان کیم و ترامپ چیز خارق العاده و عجیبی نیست. رهبران کره شمالی و آمریکا پیش از این نیز بارها با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

پیونگ‌یانگ قبل از روی کار آمدن ترامپ، با حضور نظامیان آمریکایی در شبه‌جزیره مخالف بود، خواستار توقف رزمایشهای نظامی سالانه واشنگتن و سئول بود، معتقد بود که اقدامات خصمانه واشنگتن صلح و ثبات شبه‌جزیره را به‌خطر انداخته است و شرط توقف فعالیتهای هسته‌ای، موشکی خود و خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره را همین موارد اعلام کرده بود. اکنون نیز کره شمالی همین مواضع را حتی در دیدار مستقیم با ترامپ دنبال خواهد کرد و به‌نظر نمی‌رسد چیزی عوض شده باشد.

*

گردآوری : گروه خبری آنیکال

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here