چهاردهمین سالگرد شهادت «رنتیسی»: مرگ با بالگرد آپاچی را ترجیح می‌دهم

0

به گزارش آنیکال به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فلسطین الیوم، امروز سه‌شنبه مصادف با چهاردهمین سالگرد شهادت “عبدالعزیز الرنتیسی” یکی از بنیانگذاران جنبش مقاومت اسلامی حماس و رهبر این جنبش در غزه است.

رنتیسی ۲۳ اکتبر سال ۱۹۴۷ میلادی (۳۰ مهر ۱۳۲۶ ه.ش) در روستای “یبنی” واقع بین عسقلان و یافا متولد شد. ۱۶ سال بیشتر نداشت که خانواده او همراه با هزاران خانواده فلسطینی دیگر به کرانه باختری، نوار غزه، قدس و الشتات کوچانده شدند.

وی در سال ۱۹۷۲ میلادی با مدرک فوق لیسانس در طب کودکان از دانشکده پزشکی الاسکندریه فارغ التحصیل شد و سپس به عنوان پزشک در بیمارستان “ناصر” واقع در خان یونس در جنوب نوار غزه، مشغول به طبابت شد. 

 هنگام وقوع حادثه المقطوره (که در آن یک کامیون متعلق به یک صهیونیست با برخوردی عمدی به خودروی حامل کارگران فلسطینی باعث کشته شدن تمامی آن‌ها شد)، رنتیسی یکی از ۷ رهبر جنبش اخوان المسلمین در نوار غزه بود. پس از این حادثه رهبران حماس در نوار غزه نشستی برگزار کردند و تصمیمی مهم مبنی بر آغاز انتفاضه در نوار غزه علیه رژیم اشغالگر صهیونیستی را اتخاذ کردند.

۱۷ دسامبر سال ۱۹۹۲ میلادی (۲۶ آذر ۱۳۷۱ه.ش)، رنتیسی همراه با ۴۱۶ نفر از فعالان و اعضای دو جنبش حماس و جهاد اسلامی فلسطین به جنوب لبنان تبعید شد و در آنجا مسئولیت سخنگویی تبعیدشدگان را که در حال تلاش برای مجبور کردن رژیم صهیونیستی به بازگرداندن خود  بودند، بر عهده گرفت.

با بازگشت “احمد یاسین” به نوار غزه در اکتبر سال ۱۹۹۷ میلادی، رنتیسی دوشادوش او برای ساماندهی مجدد حماس فعالیت کرد و مسئولیت سخنگوی رسمی حماس را بر عهده گرفت.

رنتیسی در مجموع ۷ سال را در زندان‌های رژیم صهیونیستی سپری کرد و علاوه بر آن یکسال نیز در تبعیدگاه خود یعنی “مرج‌الزهور” دورترین منطقه واقع در جنوب لبنان به سر برد. او اولین رهبر جنبش حماس بود که در تاریخ ۱۵ ژانویه ۱۹۸۸ (۲۵ دی ۱۳۶۶ ه.ش) توسط رژیم صهیونیستی دستگیر شد و سه هفته را در بازداشت به سر برد.

بعد از به شهادت رسیدن احمد یاسین بنیانگذار جنبش حماس توسط رژیم اشغالگر صهیونیستی در ماه مارس سال ۲۰۰۴ میلادی، این جنبش با رنتیسی به عنوان جانشین احمد یاسین در داخل بیعت کرد.

شامگاه ۱۷ آوریل سال ۲۰۰۴ (۲۹ فروردین ۱۳۸۳) میلادی، یک بالگرد ارتش رژیم صهیونیستی با یک فروند موشک اتومبیل رنتیسی را هدف قرار گرفت و در پی این حمله رنتیسی و همراه او به شهادت رسیدند. از آن زمان تاکنون جنبش حماس، جانشین رنتیسی را از بیم ترور او اعلام نکرده است.

از مشهورترین جملات رنتیسی می‌توان به این جمله اشاره کرد: مرگ خواهد آمد چه با سکته قلبی چه با بالگرد آپاچی و من مرگ با بالگرد آپاچی را ترجیح می‌دهم. 

گردآوری : گروه خبری آنیکال

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here