۴.۵ میلیارد مترمکعب پساب در کشور قابل استفاده است

0

به گزارش آنیکال به نقل از خبرگزاری مهرعلی اصغر قانع روز چهارشنبه در مراسم معارفه مدیرعامل جدید شرکت آبفای استان قزوین گفت: در شرایطی که در گذشته خدمات فنی و مهندسی از خارج وارد می شد امروز با توان نیروهای مستعد خود قادریم پیچیده ترین طرح های آبی را با کمک نیروهای داخلی اجرا کنیم.

وی اضافه کرد: یکی از چالش های جدی جهان در آینده مشکلات مربوط به بحران آب است که منطقه ایران نیز به دلیل اقلیم خشک و نیمه خشک و کاهش بارشها در وضعیت نگران کننده ای است.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور بیان کرد: اگر از سالهای گذشته به فکر طرح های مقابله با کم آبی بودیم امروز با این همه مشکلات و سختی مواجه نمی شدیم اما امروز هم باید بسرعت برنامه ریزی کنیم تا تهدید این حوزه را کاهش دهیم.

وی بیان کرد: با توجه به افزایش تقاضا باید از همه ظرفیت ها بویژه پساب استفاده کنیم تا نیازها را پاسخ دهیم و حتی یک قطره آب را هدر ندهیم.

قانع گفت: به دلیل محدودیت منابع مالی دولت استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی ضروری است و اجرای طرح ها حتما باید با روشهای جدید و استفاده از بخش خصوصی باشد.

۱۳۱ طرح آبرسانی درحال اجراست

قانع بیان کرد: در حال حاضر ۱۳۱ طرح بزرگ آبرسانی در دست اجراست که تکمیل آنها به ۲۱ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که باید آن را با کمک دولت تامین کنیم تا بخشی از نیازها را پاسخ دهیم.

سالانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح های آبفا

وی اظهارداشت: آنچه دولت به صورت متوسط برای اجرای طرح های آبفا در قوانین سنواتی اختصاص میدهدحدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان از منابع دولتی است که بخشی نیز از طریق بخش خصوصی به صورت قراردادهای تضمینی بی او تی تامین می شود.

حجم پساب قابل استفاده ۴.۵ میلیارد مترمکعب

قانع در خصوص حجم قابل استفاده پسابها یادآورشد: در قانون پیش بینی شده که ظرفیت استفاده تا حجم ۴.۵ میلیارد مترمکعب از پساب را داریم که درحال حاضر یک میلیارد و۲۰۰ میلیون مترمکعب آن به صورت تصفیه شده استفاده می شود که با تکمیل طرح های فاضلاب قادریم آن را تا دو برابر افزایش دهیم.

دراین مراسم ضمن تقدیر از خدمات احمد هجرانفر، داراب بیرانوندی به عنوان مدیرعامل جدید آب و فاضلاب شهری استان قزوین منصوب شد.


  

گردآوری : گروه خبری آنیکال

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here