استفاده از ابزارهای روز می تواند کشور را در صادرات موفق کند

0

به گزارش آنیکال به نقل از خبرگزاری مهرغلامحسین شافعی بعدازظهر چهارشنبه در مراسم تجلیل از صادرکنندگان خراسان رضوی که در اتاق بازرگانی برگزار شد اظهار کرد: یکی از کانون های بسیار جدی آسیب پذیری کشور ما موضوع عدم تنوع در اقلام صادراتی است.

وی افزود: اگر قرار باشد از تکانه های جهانی اقتصادمان دچار مشکل حاد شود تنها زمانی اتفاق می افتد که حیات ما به نفت وابسته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: متاسفانه دایره تنوع در صادرات ما تنگ است که یک مشکل اساسی است و باید برای آینده به طور جدی به این موضوع فکر کنیم.

وی با اشاره به اینکه کالاهای غیر نفتی اکثرا سنتی و کالاهای خام است ادامه داد: حدود یک تا یک و نیم درصد کالاهای صادراتی ما از دانش روز برخوردار است و این رقم بسیار پایینی است. اگر قرار باشد تغییر مسیر روی دهد در مرحله اول تولید کنندگان و صادرکنندگان باید به طور جدی بدان فکر کنند.

شافعی ادامه داد: ارزش هر تن کالاهای صادراتی کشور به صورت میانگین تنی ۳۴۱ دلار است و ارزش کالاهایی وارداتی ما هزار و ۳۰۸ دلار است. مهمترین چیزی که در این ارتباط باید مورد توجه قرار گیرد این است که باید به تولید متصل کنیم. 

رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: در همه جا صادرات موفق باید از پشتوانه قوی تولید برخوردار باشد. توجه به تولید و استفاده از ابزارهای روز در تولید می تواند ما را در بازار صادراتی موفق تر کند و این یک موضوع حیاتی است. 

وی گفت: در تولید و صادرات و اقتصادمان با یک ارکستر بزرگ مواجه هستیم که هرکسی ساز خودش را می زند. اکنون ۲۰ دستگاه مختلف با صادرات در ارتباط هستند و هرکسی از دید خودش نگاه می کند. 

شافعی تاکید کرد: اگر سازمان توسعه تجارت متولی است هم باید مسئولیت بپذیرد هم ابزار در اختیار بگذارد و داشته باشد و اگر این مسائل حل نشود انتظار جهش در صادرات نداشته باشیم. باید سنگ ها را از جلوی پای مردم برداریم و این مشکل در مجموعه اقتصاد کشور حل شود.

وی افزود: باید انجام دهیم این است که بیشتر از گذشته در مجمع جهانی حضور پیدا کنیم و دولت این مسیر را باز کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: خیلی از کالاهایمان قابل رقابت در بازار جهانی نیست و قیمت تمام شده بالا است. هیچ کشوری را پیدا نمی کنید که با همسایگانش قرارداد تجارت ترجیحی نداشته باشد.

وی افزود: ۱۲ تا ۲۰ درصد هزینه برای انتقال اسناد هزینه صادرات کالا بالا می رود. صندوق توسعه ملی مگر منابعش طوری نیست که باید بخش خصوصی از آن استفاده کند؟ اگر صادرات قابل اهمیت است با ۱۰۰ میلیارد تومان جوایز صادراتی تحقق پیدا نمی کند. 

شافعی گفت: استفاده از منابع ارزی ریسک پذیری بخش خصوصی را بالا می برد. از سال ۸۵ سهم صادرات از تسهیلات بانکی ۵.۴ درصد بوده است و حالا به ۴ دهم درصد رسیده است. اگر صادرات به عنوان پیشگام توسعه است، این نگاه به صادرات باید تغییر کند. صادرکنندگان ما در شرایط نابرابر کار می کنند و قدردانی از آنها باید صدچندان باشد.

گردآوری : گروه خبری آنیکال

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here