خطای انسانی در حادثه ریلی سمنان نقش پررنگ تری داشته است

0

به گزارش آنیکال به نقل از خبرگزاری تسنیم «پویا»، مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۲۴ آذر) قوه مقننه پس از قرائت گزارش کمیسیون عمران مجلس درباره حادثه ریلی سمنان، گفت: گزارش کمیسیون گزارشی کارشناسی بود که تمام ابعاد مختلف حادثه در آن دیده شده بود و باید تلاش کرد پیشنهاداتی که در انتهای این گزارش ذکر شده، به قانون تبدیل شود.

وی با بیان اینکه سیستم ای تی سی با مشکل مواجه نبوده است، گفت: بنده در وزارت راه و شهرسازی مکالمات و صوت گفتگوها درباره خراب بودن سیستم کنترل را شنیدم. در حادثه ریلی سمنان خطای انسانی نقش پررنگ تری داشته است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس گفت: در همه جای دنیا از سیستم ای تی سی استفاده می‌کنند و پیش از حادثه ریلی در سمنان نیز این  سیستم قطار را متوقف کرده بود.

بائوج لاهوتی با بیان اینکه سیستم کنترل به صورت دستی از مدار خارج شده است، تصریح کرد: عوامل وزارت راه، امداد رسانی، امداد و نجات هلال احمر و اورژانس در این حادثه و کشته شدن حدود ۵۰ تن از هموطنانمان مقصر هستند.

وی ادامه داد: زمان زیادی طول کشیده تا ستاد مدیریت بحران استان از این موضوع اطلاع پیدا کند و وارد عمل شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمایندگان نیز در این حادثه مقصر هستند، گفت: عمر واگنی که حادثه دیده بالای ۴۰ سال بوده و عمر لوکوموتیوهای کشور بالای ۳۱ سال است در حالیکه براساس قانون باید به زیر ۱۵ سال برسد.

بائوج لاهوتی تصریح کرد: مجلس باید کمک کند تا این ناوگان ریلی که فرسوده شده، بازسازی شود تا شاهد تکرار این گونه مسائل نباشیم.

وی ادامه داد: باید کمبود بالگردها را نیز با کمک مجلس جبران کنیم.

گردآوری : گروه خبری آنیکال

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here