با نامزد دیرینه فرح پهلوی بیشتر آشنا شوید

0

با نامزد دیرینه فرح پهلوی بیشتر آشنا شوید

 

به گزارش ایران خبر، تاریخ و مرور آن  موجب می‌شود تا علاوه بر شناختن و برخورد با انسان‌های برجسته در زمینه های گوناگون، گذر زمان را در انسان‌های بزرگ و یا کسانی که  فریفته پول، قدرت و ثروت شده اند ببینیم.   

گذشته و تاریخ کشور ما نیز خالی از این آدم‌ها نیست و هر برهه‌ای داستانی پر از شخصیت‌های مختلف را در برمی‌گیرد. یکی از این مقاطع دوران انقلاب اسلامی است. مقطعی که مدتی است با پخش مجدد سریال «معمای شاه» حال و هوای روزهای نه چندان دور سرزمینمان را با افراد موثر در آن زمان روایت می‌کند. 

جریان این داستان مدتی است که به حضور شخصیتی به نام “کریم پاشا بهادری” رسیده است، فردی که سیروس اسنقی بازی نقش وی را عهده دار شده است. 

کریم پاشا یکی از دوستان فرح پهلوی بود که در فرانسه با وی آشنا شد. وی متولد سال ۱۳۰۵ در تبریز است و تحصیلات تکمیلی خود را در آمریکا و تا مقطع دکتری حقوق و علوم سیاسی ادامه داد. 

بهادری بعد از بازگشت به ایران به حسنعلی منصور نزدیک شد و در اسفند ۱۳۴۳ پس از نخست وزیری منصور، به عنوان مدیرکل دفتر نخست وزیری منصوب شد. 

فعالیت های سیاسی وی ادامه پیدا کرد تا اینکه او در دوران نخست وزیری هویدا نیز سمت معاونت او را به عهده گرفت، در ادامه بعد از سه سال بهادری در سال ۱۳۴۶ رئیس دفتر فرح پهلوی شد. 

ارتباط کریم پاشا با فرح که از پاریس شکل گرفته و پیش از آشنایی فرح با محمدرضا تا مرحله نامزدی نیز پیشرفته بود، همزمان با تقاضای شاه ظاهرا به فراموشی سپرده شد اما پس از ملکه شدن فرح، او باز هم به سراغ بهادری رفت و به بهانه دیدارهای دوستانه محفل‌های عیش و نوش خود را با دوستانش به راه انداخت. 

 

این ارتباط تا جایی پیش رفت که فرح؛ کریم پاشا بهادری را  کنار دست محمدرضا به عنوان رئیس دفتر ملکه منصوب کرد. 

پس از این‌ها وی برای مدتی در کابینه هویدا به عنوان وزیر اطلاعات فعالیت کرد و بعد با نزدیک شدن به اغتشاشات انقلاب و سقوط کابینه هویدا، وی در مرداد ۱۳۵۶ به آمریکا رفت. 

در حال حاضر نیز کریم پاشا به همراه همسرش شهلا وهاب‌زاده در کشور موناکو زندگی می‌کنند و از سال ۲۰۰۱ شهروند رسمی آن کشور شده‌اند. 

گردآوری : گروه خبری آنیکال

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here