ارتقا سطح روابط با «آفریقای جنوبی» از اولویت‌های ایران است

0

به گزارش خبرگزار مهر به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران که برای انجام یک سفر رسمی به آفریقای جنوبی سفر کرده است، با «جاکوب زوما» رئیس جمهور این کشور دیدار و پیرامون مسائل مورد علاقه دو کشور گفتگو کرد.

 در این دیدار رئیس جمهور آفریقای جنوبی با خوش آمد گویی و ابراز خرسندی از سفر وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به آفریقای جنوبی اظهار داشت: ایران و آفریقای جنوبی دو کشور مهم و مستقل هستند و عزم ما توسعه روابط با ایران است و اجازه نمی دهیم کسی این روابط را مخدوش کند.

جاکوب زوما گفت: اگر جهان تغییر نکند مشکلات آن ادامه می یابد و ما باید در این زمینه با یکدیگر همکاری کنیم.

وی با اشاره به اهمیت و ثبات اقتصادی تصریح کرد: آفریقای جنوبی در این مسیر بر گسترش همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد و ما باید به طور فعال پیگیر اجرای توافقات میان دو کشور باشیم.

در ادامه دهقان با ابلاغ سلام های گرم حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان و پیام دوستی دولت و ملت ایران با اشاره به روابط دیرینه جمهوری اسلامی ایران و کنگره ملی آفریقا در مبارزه با آپارتاید و روابط دوستانه دو کشور در دو دهه گذشته پس از محو رژیم آپارتاید افزود: قاره آفریقا از اهمیت و جایگاه ویژه ای نزد جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و ارتقاء سطح روابط در همه زمینه ها از اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.

وزیر دفاع کشورمان با تشکر از مواضع مثبت آفریقای جنوبی در قبال فعالیت های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران و همچنین سفر اخیر رئیس جمهور آفریقای جنوبی به تهران گفت: این سفر تحرک جدی و بسیار خوبی در همکاری دو کشور به خصوص در زمینه های دفاعی – نظامی ایجاد کرده است.

دهقان در ادامه بیان داشت: خوشبختانه بعد از توافق هسته ای با کشور های ۱+۵ شاهد حضور بسیاری از کشورها برای دستیابی به فرصت های همکاری اقتصادی و تجاری با ایران هستیم و هم اکنون شرایط سرمایه گزاری در ایران بوجود آمده و همکاری های خوبی با کشورهای جهان در حال شکل گیری است، ما علاقه مند به همکاری و پذیرش سرمایه گزاری از سوی کشورهایی همچون آفریقای جنوبی هستیم که با اتخاذ مواضع اصولی و منصفانه از حق و عدالت دفاع کردند.

وزیر دفاع با تشریح آخرین وضعیت مبارزه با تروریسم در منطقه غرب آسیا تصریح کرد: معتقدیم تحلیل تحولات این منطقه بدون لحاظ کردن عناصر چهارگانه مبانی و آموزه های فکری تروریسم و دلایل بازتولید آن، حامیان دولتی و منافع مورد نظر آنها، پیامدها، آسیب و خسارتهای ناشی از آن و راهکارهای مبارزه و حذف تروریسم امکان پذیر نیست.

گردآوری : گروه خبری آنیکال

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here