احتمال ملاقات وزیران خارجه مصر و عربستان در ابوظبی

0

به گزارش آنیکال به نقل از خبرگزاری تسنیم و به نقل از روزنامه المصریون، یک منبع دیپلماتیک عرب در قاهره با بیان اینکه نشست وزیران خارجه عرب قرار است هفته اول ماه آینده میلادی در ابوظبی برگزار شود،ملاقات وزیران خارجه مصر و عربستان در حاشیه این نشست را بعید ندانست.این نشست قرار است به منظور بررسی رویارویی کشورهای عرب با بحران هایی که منطقه را از هر طرف در برگرفته است، برگزار شود.

برخی منابع عرب فاش کردند که میانجی های عرب و مصری اخیرا برای پایان دادن به بحران روابط مصر و عربستان وارد عمل شده اند و از دولت عربستان خواسته اند اکنون به اینکه دولت مصر دو جزیره صنافیر و تیران را سعودی اعلام کرده است اکتفا کند و تاخیر در تحویل آن را بپذیرد.

با اینهمه گفته می شود ارتباط مصر و عربستان در سطح غیررسمی و به شیوه های مختلف ادامه دارد و هدف از آن یافتن راهکاری برای خروج از بحران کنونی حاصل از تفاوت دیدگاههای دو طرف به ویژه در ارتباط با دو جزیره صنافیر و تیران و نیز پرونده سوریه است.این در حالی است که در پی شدت یافتن بحران روابط بین مصر و عربستان مسئولان سابق و شخصیت های معروف و نیز نویسندگان و اصحاب رسانه از هر دو کشور بارها با یکدیگر دیدار کردند تا اختلافات دو طرف را مدیریت کنند.

یکی از مواردی که در این دیدارها مطرح شد لزوم گفت وگوی راهبری بین مسئولان سعودی و مصری است تا مشکلات کوچک کل روابط دو کشور را در سطوح مختلف تحت تاثیر قرار ندهد.

در این میان اکثر مسئولان سعودی و نیز مصری معتقدند که رسانه ها نقش بسیار منفی را در تشدید اختلافات دو طرف ایفا کردند.

اما یک منبع رسمی عرسبتان اعلام کرد در مقایسه با رسانه های مصر، رسانه های رسمی سعودی  به هیچ وجه از دولت مصر انتقاد نکردند.

همچنین گفته می شود با وجود اهمیت پرونده سوریه به نظر نمی رسد اختلاف اصلی مصر و عربستان در این خصوص نباشد بلکه موضوع دو جزیره تیران و صنافیر اصل اختلافات بین دو طرف است زیرا عربستان اصرار دارد هرچه زودتر این دو جزیره به ریاض تحویل داده شود حال انکه قاهره اعلام کرده است که در هیچ چیز کوتاهی نکرده است و یک روند قانونی و پارلمانی وجود دارد که باید بر اساس آن اقدام شود.

گردآوری : گروه خبری آنیکال

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here