حوادث اخیر؛ فرصت‌ها و ظرفیت‌ها

0

به گزارش باشگاه خبرنگاران تسنیم«پویا»، متن یادداشت محمد عباسی کارشناس مسائل سیاسی با عنوان «حوادث اخیر،فرصت ها و ظرفیت ها» را در ذیل می خوانید:

ارزیابی منطقی و علمی عملکردها یکی از انتظارات نظام مدیریتی محسوب می شود. وقتی نتیجه فرصت ها یا حدود ظرفیت ها مورد توجه قرار می گیرد، به آن سنجش لیاقت در دوره مدیریتی می گویند. در چارچوب این قیاس منطقی هیچ مدعی خدمت یا لاف زننده تدبیری نمی تواند از محک عقلا و ناظرین منصف دور باشد.

لذا بجز افراد مغرض و متعصبی که بدلیل گروه گرایی یا باند بازی حاضر به پذیرش  نتایج  محاسبات نیستند، همه افراد با انصاف توجه به نتایج رفتاری و محاسبه اقدامات را شرط عقل و رویه منطق نظارتی می دانند.در نهج البلاغه صبحی صالح ص ۵۴۴ از قول مولا علی علیه السلام با عبارت” الولایات مضامیر الرجال” از دوره مدیریت ها به عنوان  میدان امتحان مردان سیاست و حکومت ها ذکر می شود.

در دانش مدیریتی جدید و محاسبات علم اقتصاد از چنین فرصت های داده شده به رجال مدعی مدیریت و تدبیر، به محاسبه هزینه فرصت(opportunity cost )  یاد می شود. متاسفانه شعارها و ادعاهای روسای دولت ها در کشور ما در جدول زمان بندی  شده مورد ارزیابی قرار نمی گیرد.حتی مجلس شورای اسلامی هم که خود را مشرف نظارتی مدیریتهای کشور می داند، شاخص مناسبی در این زمینه نداشته و ندارد.اغلب رسانه ها هم چون در تقسیم بندی جناحی گم می شوند با تحلیل های متضاد و گاه طرفدارانه،نمی توانند ارزیابی قابل اعتمادی برای مردم ارائه کنند. نتیجتا بعضی از افراد در کسوت مدیریت کلان کشور،  با جرئتی تمام، بدون ارزیابی توان خود و تیمشان، شعارهای غیر معقول و حتی دست نیافتی را با صدای بلند دیکته می کنند.

در همین رابطه چند جمله از عبارات آقای روحانی رئیس دولت فعلی در شروع کار شان را  مرور کنیم؛ :

-“ما برنامه یک ماهه و صد روزه داریم.ما می توانیم در زمان کوتاه تحول اقتصادی در کشور ایجاد کنیم.

– دولت تدبیر و امید به دنبال این است که آنچنان رونق اقتصادی ایجاد کند و مردم انچنان درآمد سر شار بتوانند در اختیار شان قرار بگیرد که اصلا به ۴۵هزار تومان(منظور پول یارانه)نیاز نداشته باشند.

– نگذاریم بیکار در جامعه داشته باشیم . باید مدام تولید داخل اضافه شود.واردات نباید زیاد شود”

مردم عزیز ایران از اینجور شعارها که متاسفانه در دولت آقای روحانی عکس آن اتفاق افتاده است مکرر شنیده اند.”

حال در محاسبه این امر،آیا هیچ منصفی شک دارد که وضع مردم  به لحاظ اقتصادی بد تر شده(البته بجز گروه زیادی از دولتی های فعلی که حقوقهای نجومی گرفتند و هیچ اقدامی هم برای آن انجام نشد)  .آیا با وجود گذشت بیش از سه سال  تحول اقتصادی در کشور ایجاد شده(کوتاه مدت پیشکش) .آیا مطابق آمار، واردات بیشتر نشده؟ آیا تعداد زیادی از کارخانجات که تولید داخل را بر عهده دارند، نخوابیده است؟ افزایش بیکاری و رشد سرسام آور نقدینگی و افزایش دلار و…..

موضوع حادثه جانگداز راه آهن و سوختن و جان باختن تعداد زیادی از هموطنان مظلوممان در چند روز گذشته و حتی موضوعات کوچکی مانند آمدن برف در چند شهر شمالی کشور که منجر به قطع شدن گاز چندین شهر شد، نشان می دهد که دولت فعلی ظرفیت امور اجرایی کشور را ندارد.خدا حفظ کند عزیزانی را که با جانشان امنیت کشور را در بالاترین درجه حفظ نگه می دارند.باید دعا کنیم هیچ مشکلی پیش نیاید اگر اتفاق بیفتد اعتمادی نیست که با این ظرفیتهای اجرایی موجود اطمینان روانی جامعه فراهم گردد.

حال که به ماههای آخر فرصت یک دوره چهارساله نزدیک می شویم خوب است منصفانه جدول شعارها را با عملکردها بسنجیم.

الولایات مضامیر الرجال

گردآوری : گروه خبری آنیکال

۱+

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here